- lalka

Od powieści w odcinkach po lekturę szkolną

Nie wszyscy wiedzą, że najpopularniejsza książka Bolesława Prusa – Lalka – początkowo wydawana była jako powieść w odcinkach w Kurierze Codziennym. Odcinki Lalki ukazywały się na łamach gazety od 1887 do 1889 roku. W tym czasie zauważono gwałtowny wzrost zainteresowania samym dziennikiem. Dzięki temu już w roku 1890 książka Prusa mogła ukazać się w tradycyjnym wydawnictwie.

Stanisław Wokulski jako fascynująca postać?

Współcześnie Lalka uważana jest za jedną z najlepszych powieści, jeśli chodzi o polską literaturę. Zarówno krytyków, jak i zwyczajnych odbiorców urzekła barwną narracją, realistycznym światem, dwuznacznymi bohaterami czy wykorzystaniem w fabule ówcześnie aktualnych problemów społecznych, politycznych i historycznych. Krótko mówiąc, czytając Lalkę, miało się przed oczami żywą i pełną emocji opowieść. Nic zatem nie ma w tym dziwnego, że książka Bolesława Prusa szybko trafiła do kanonu lektur szkolnych. To także przykład powieści, która pojawia się najczęściej na egzaminach maturalnych z języka polskiego (w wersji podstawowej i w wersji rozszerzonej). 

Książka jak serial

Choć Lalkę czyta się lekko, wielu ma do tej lektury sporo uprzedzeń. Większość z nich wynika z rozkładania na czynniki pierwsze każdej postaci, wątku czy działania na lekcjach języka polskiego w szkole średniej. Warto jednak po teksty Bolesława Prusa sięgnąć po latach i sprawdzić, jak bardzo zmieniła się nasza perspektywa. Nawet jeśli nie przepadamy za głównymi bohaterami, trudno nie docenić tego, jak Prus przedstawił w Lalce Warszawę. To miasto tętni życiem, oddycha pełną piersią i sprawia wrażenie pięknego, choć i cierpiącego na wiele chorób. Autor przedstawia swoje ukochane miasto w sposób realistyczny. Wychwala jego zalety, ale i ubolewa nad wadami, które w jego mniemaniu są tym, co sprawia, że Warszawa stoi w miejscu. Lalka wyzwala w odbiorcy silne emocje, szczególnie jeśli chodzi o wątek romantyczny z Izabelą i Wokulskim.