- lalka

Ponadczasowa książka, czyli “Lalka”

“Lalka” autorstwa Bolesława Prusa, to lektura szkolna, którą straszą nas w szkołach. Czy jednak ów książka jest naprawdę tak trudna i straszna? Odpowiedź jest prosta: nie! W “Lalce” możemy znaleźć wiele ciekawych opisów życia ówczesnej Warszawy, zasad, konwenansów, które towarzyszyły i nieraz uprzykrzały życie głównym bohaterom. Ponadto jest bogata o ciekawą, miłosną fabułę.

Wątek miłosny

W “Lalce” pojawia się niezwykle wiele wątków miłosnych, przeplatających się w fabule i często determinujących zachowania głównych bohaterów. Prócz tej najbardziej znanej perypetii pomiędzy Wokulskim, a Izabelą Łęcką, pojawiają się także wątki postaci pobocznych, które również przeżywają swoje sercowe rozterki. Dla fanów zarówno romansów, jak i dramatów, jest to książka idealna, ponieważ świetnie łączy oba te motywy. W dodatku ów książka jest niezwykle realistyczna i z wiernością oddaje zachowania ludzi w tamtych czasach, oraz szeroko opisuje i ukazuje podziały społeczne, które ówcześnie były częścią życia codziennego.

Opisy, opisy, opisy

Jeżeli jesteśmy fanami historii, bądź fascynuje nas przeszłość, “Lalka” będzie świetną pozycją do przeczytania, gdyż Bolesław Prus zawarł w niej ogromną ilość opisu miasta. Poświęcił naprawdę wiele czasu, by oddać wiernie i realistycznie krajobraz dziewiętnastowiecznej Warszawy. Nie koloryzował, czasem szarej rzeczywistości, w której obecna była bieda, ubóstwo, głód i bezdomność. Pokazywał ją i w takim samym stopniu zaznaczał szerokość tego zjawiska, jak i tego, w którym żyli główni bohaterowie (arystokracja). Spacerując przez dzisiejszą stolicę z “Lalką” w ręku, możemy dotrzeć do autentycznych miejsc, które zostały w niej opisane. Dzięki temu dla osób zafascynowanych przeszłością będzie to niesamowita i niezapomniana przygoda. Natomiast, jeżeli wolimy skupiać się na przeżyciach bohaterów, tego też nam nie zabraknie! W książce ukazywane są rozdarcia sercowe, wewnętrzne przeżycia i opisy stanu zarówno psychicznego, jak i fizycznego w którym aktualnie znajdują się bohaterowie.